Jak pozbyć się kredytu we frankach?
Frankowicze szturmują sądy i wygrywają z bankami. Orzeczenia sądów są korzystne dla kredytobiorców ze względu na to, że umowy o kredyt we frankach zawierają niedozwolone klauzule umowne. Zdaję sobie sprawę, że pojęcie to zarezerwowane jest dla prawników, jednak postaram się w tym artykule wyjaśnić, co to oznacza i jak można pozwać bank o unieważnienie umowy kredytowej.
Niedozwolone klauzule umowne, to zapisy umów, które są dla kredytobiorców niesprawiedliwe i wykorzystują ich słabszą niż banki sytuację a także mogą powodować, że bank nadmiernie korzysta na umowie o kredyt. Teoria w tych sprawach jest dość zawiła, a ja chciałabym się skupić na praktycznych aspektach powództwa przeciwko banku.
- Aby pozwać bank w związku z niedozwolonymi klauzulami umownymi w umowie kredytu we frankach należy wykazać, że umowę kredytu kredytobiorca zawierał na cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sprawa wygląda przejrzyście, jeśli kredytobiorca w czasie zawierania umowy nie był przedsiębiorcą i nie prowadził działalności gospodarczej, wtedy będzie uznany za konsumenta. Jednak gdy umowa była zawierana w czasie, kiedy kredytobiorca był przedsiębiorcą lub prowadził działalność gospodarczą, to sąd będzie badał, czy umowa o kredyt nie była przypadkiem zawarta w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli np. Na zakup lokalu usługowego. Wtedy kredytobiorca nie zostanie uznany na konsumenta i co do zasady nie może powoływać się na klauzule niedozwolone. Choć nie jest jeszcze przegrany, jego sprawa będzie wymagała nieco więcej argumentacji.
- Jeśli umowa była zawarta przez dwie lub więcej osób, to powództwo winno być wytoczone przez wszystkie osoby. W szczególności mowa tutaj o małżeństwach. Do pozwu wtedy należy dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa i umowy majątkowe małżeńskie (tzw. Intercyzy) jeśli były zawierane.
- Powództwo możemy wytoczyć przed sądem, który jest właściwy miejscowo dla siedziby danego banku. W Polsce przeważnie jest to Warszawa, Gdańsk lub Wrocław. Jednak możemy skorzystać z właściwości sądowej przemiennej i pozwać bank ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Właściwy będzie sąd rejonowy jeśli wartość sprawy nie przekracza 75.000 zł.
- Opłata od pozwu wynosi nie więcej niż 1000 zł. Koszt adwokata uzależniony jest w głównej mierze od wartości przedmiotu sporu i należy do indywidualnego uzgodnienia z klientem.
- Jak należy przygotować pozew oraz jakie dokumenty przygotować. W tej kwestii nie mogę odpowiedzieć ogólnie. Mimo, że umowy z bankami często są bardzo podobne lub wręcz takie same, to każdą sprawę należy przeanalizować indywidualnie, bowiem znaczenie tutaj ma przede wszystkim świadomość kredytobiorcy, który zawierał umowę o kredyt we frankach.
Niedozwolone klauzule umowne w umowach o kredyt we frankach dotyczą przede wszystkim takich kwestii jak: brak wyliczenia salda kredytu w chwili zawarcia umowy, brak jasnych zasad przeliczania waluty, dwa kursy przeliczania waluty ustalane przez bank i wiele innych, które można znaleźć w umowach kredytowych tego typu. Natomiast niezwykle istotne w sprawie jest, jak postępował bank (za pośrednictwem swoich pracowników lub przedstawicieli) w czasie zawierania umowy. Należy tutaj przypomnieć sobie i zastanowić się, czy bank sam proponował umowę we frankach, czy bank informował o możliwym ryzyku, czy bank pokazywał symulacji, czy bank przedstawiał historyczny kurs obcej waluty…
Zgodnie z najnowszym orzecznictwem, jeśli sąd stwierdzi nieważność umowy o kredyt indeksowany lub denominowany, w największym skrócie mówić, bank będzie obowiązany zwrócić kredytobiorcy wszystkie należności, co do złotówki, wpłacone przez konsumenta przez cały czas trwania umowy.
Zapraszam do współpracy w zakresie roszczeń związanych z umowami frankowymi. W pierwszej kolejności w kancelarii dokonam analizy umowy i okoliczności jej zawarcia, aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z klauzulami niedozwolonymi. Jeśli tak, to przechodzimy z klientami do kolejnego etapu, czyli próby ugodowego rozwiązania sporu z bankiem, jednak próby te kończą się odmową ze strony banku. W związku z powyższym, sprawa trafia do postępowania sądowego.